• Ambitions slider
  • Ambitions slider
  • Ambitions slider
  • Ambitions slider
  • Ambitions slider
  • Ambitions slider

Téma: No, věřili byste tomu?

Přidat odpověď na toto téma

PETR PROKOP
20.10. 2017 16:21

„Tak mi nevzali dítě na kurs lyžování.“ posteskla si mi sousedka v půlce října, když jsme se přišli na možnosti výuky lyžování v naší ZŠMŠ. „Přihlašovala jsem to až v říjnu a všechna místa už byla obsazená. Vloni dítě jelo, ale letos jsme měli smůlu. Musím zavolat nějaké paní/mamince, co to má na starosti...“

Co na to říci? My jsme leták soukromé firmy pořádající kurzy lyžování u vstupu do základní školy objevili včas. Přihlášku jsme podali obratem a server hravelyzovani.cz nám ji potvrdil: 26.9.2017: Dobrý den, potvrzujeme, že jsme dítě TP zaregistrovali do kurzu. Tento e-mail neznamená, že dítě je platným účastníkem kurzu. Tím se stává po uhrazení kurzovného, ke kterému budete včas vyzvání vygenerovaným emailem.

"Naše starší dítě se zase nedostalo do kroužku šachů a po odpoledním vyučování tak musí hodinu čekat v družině. Také jsme podali přihlášku pozdě.“ snažil jsem se sousedčino zklamání hojit neúspěchem na naší straně.

„Small talk“, jak říkají angličané, člověk by na onu bezvýznamnou komunikaci zapomněl. Email ředitelky společnosti Předškolní sport pro děti ve věku od 4 let s.r.o. navzdory drobným překlepům byl přece jasný:

"Hezký den, děkujeme za zájem o projekt Hravé lyžování. Přesně jak píšete - momentálně stačí, že jste své dítě přihlásil do systému. Celý ;proces je nastaven tak: že my nejprve potřebujeme znát počet zájemců z jednotlivých škol,abychom mohli poté rozdělit termíny kurzu v závislosti na logistice busů, jarních prázdninách, individuálních požadavcích škol apod. Až po oznámení termínů kurzu (druhá polovina října) zasíláme zákonným zástupcům malých lyžařů podklady k úhradě. Teprve zaplacením kurzovného se dítě stává platným účastníkem kurzu. Do té doby Vám neplynou žádné závazky. Děkujeme. Pvala Novotná"

Přijetí je podmíněné pouze a jenom zaplacením kursovného.

Tři týdny nato, v úterý 17.10.2017 v 10:44 hod: „Potvrzujeme odhlášení Vašeho dítěte z kurzu lyžování.“

Jaké potvrzení? Jaké odhlášení? Nic jsme neodhlašovali. Volám ředitelce s.r.o. Opakovaně. Telefon vyzvání, nikdo jej nezvedá. Nebylo by slušné nám dopředu zavolat a podivnou zprávu vysvětlit? Nebo se jedná o nějaký omyl? Přichází další email, snad v reakci na mé opakované vyzvánění:

„Dobrý den, na základě konzultace s organizátory Dolnobřežanské výpravy na Chotouň v rámci projektu Hravé lyžování Vás bohužel musíme informovat, že dle interního rozhodnutí nesplňuje Váš potomek požadavek dosažení věku – v tomto případě profil „předškolák“ – a tak Vás musíme ze seznamu účastníků vyřadit. S pozdravem Pavla Novotná

Kdopak asi jsou asi oni organizátoři, když se paní ředitelka na ně odvolává? Na plakátku ve vestibulu břežanské školy nebylo o tzv. profilu „předškolák“ ani slovo. Samotné s.r.o. na svých WEB stránkách uvádí „.... SPORT pro děti ve věku od 4 let“ –komunikace více než srozumitelná., naše dítě tuto hranici dávno přesáhlo. Tak nevím…

Nakonec se přece jen s paní ředitelkou hovořím po telefonu. Vysvětluje, že zajišťují služby asi pro 60 škol. Že vlastně nic neví, že ji z Břežan sdělili, že kurz je pro „předškoláky“. Ptám se, kdo jsou oni organizátoři z Břežan, nikdo mi nebyl představen, o nikom se nikde nepsalo, na plakátku bylo uvedeno, že se máme hlásit přímo na serveru, že kurz je MIMO režim MŠ. Odpovídá, že se mám obrátit na jakousi paní Břicháčkovou a vedoucí učitelku MŠ.

Argumentuji, že nám přece potvrdila řádnou přihlášku a nyní ji jednostranně ruší? Ve prospěch koho? Odpovídá, že zájemců z řad předškoláků. Argumentuji, že děti, které opakují předškolní ročník pojednou znova, byli upřednostněni před námi. Ředitelka mi své sdělila, je ráda, že paní Břicháčková se o celou věc stará, a víc se nechce bavit. Podivný přístup, kdo by to čekal u soukromého podnikatelského subjektu, takto vydrbat se zavedeným klientem. Vysvětlení je však jednoduché. Břežanští organizátoři mají své zájmy a ona, ředitelka, jednatelka a majitelka sro si je nemůže znepřátelit. Je přece úplně jedno, které děti pojedou, hlavně že se kapacita kurzu zaplní a organizátoři si to udělají podle svých pravidel a preferencí. Sice v rozporu s tím, co již zavedené s.r.o. na svých plakátech v prostorách školy rodičům komunikovala, ale košile je konec konců bližší než kabát.

Tak jo, paní Břicháčkovou neznám, ale telefon na vedoucího učitele MŠ je uveden na stránkách školy. Rozhovor je bizardní. Ptám se na paní Břicháčkovou a rozhodnutí vyřadit naše dítě z kurzu. Odpověď je odzbrojujícím způsobem jednoduchá. Naše dítě nechodí do předškoláků. Proč tak vedoucí argumentuje, když kurz je deklaratorně ze strany pořadatele mimo režim MŠ? Znova odpověď, že na kurz mají právo předškoláci, což naše dítě není. Argumentuji, že některé děti jsou předškoláci podruhé a pojedou podruhé. Proč mají dostat přednost? Ideově stojí vedoucí zjevně na druhé straně barikády a odpovědí mi tak je, že kvůli rodičům, jako jsem já, dala škola od lyžařského kurzu ruce pryč. Tak proč do toho tedy škola zasahuje? Ptám se. Protože vše má svůj řád. Lapám po dechu. Jak to odpovídá na moji otázku? Všechno má svůj řád, třeba škola má školní řád, je odpověď. Pořád mi to neodpovídá na moji otázku. A tedy kdo poskytl pořadateli údaje o tom, do které třídy byl náš potomek pro tento školní rok vedením MŠ zařazen? Buch. Tůůů, tůůů, tůůů… zavěšovací tón.

No, věřili byste tomu?

Přeji naší sousedce, aby ji to s kurzem lyžování dopadlo, jak potřebuje, a nám všem v Dolních Břežanech dnes a zítra dobrou volbu u svobodných voleb do PSP. I když ty naše svobody a právo na spravedlnost jsou v reálném životě tak nějak relativní...

PS: Příjmení paní Břicháčkové je smyšlené, osoba je to však, jak jsem pochopil, reálně existující.
Reagovat

Nejnovější články a aktuality
MDIzZj