• Ambitions slider
  • Ambitions slider
  • Ambitions slider
  • Ambitions slider
  • Ambitions slider
  • Ambitions slider

Recitační soutěž Keltská spirála (přidáno video)

V pátek 31.3.2017 se na I. stupni konalo školní kolo recitační soutěže Keltská spirála. Cílem této soutěže, která uzavřela Měsíc knihy a internetu, bylo zvýšit úroveň naší mateřštiny v mluvní praxi. Věříme, že právě přednášení kvalitních textů zpaměti je jednou z cest, jak dokázat, že naše česká řeč je krásná.

K názvu Keltská spirála nás inspirovala bohatá naleziště v okolí Dolních Břežan. Keltové měli spirálu jako symbol života. Je to jeden z nejpůsobivějších symbolů, jejichž tvar můžeme najít i v přírodě, stačí se dívat s otevřenýma očima kolem sebe (hurikán, vodní vír, lidské embryo ...).

Naši soutěž odstartovaly první třídy, následovaly druhé, třetí a čtvrté třídy. Výkony všech soutěžících byly velmi zdařilé a porota měla velmi těžké rozhodování. V době, kdy se porota radila, mohli diváci hlasovat pro svého favorita, který vyhrál cenu diváků. Většina žáků využila možnost napsat vzkaz některému z recitátorů. Každý ze soutěžících si tak odnesl obálku naplněnou vzkazy od diváků. 

Výsledky jednotlivých ročníků:

I. ročníky:

1. místo: Ema Šebková

2. místo: Matyáš Záruba

3. místo: Agátka Odrobinová

Cena diváků: Matěj Fogl

II. ročníky:

1. místo: Marek Mencl

2. místo: Jonáš Kollert

3. místo: Daniel Jansa

Cena diváků: Barbora Zástavová

III. ročníky:

1. místo: Loretta Laryea

2. místo: Kryštof Čížek

3. místo: Antonín David

Cena diváků: Kryštof Čížek

IV. ročníky:

1. místo: Jakub Jun

2. místo: Filip Schultz

3. místo: Viola Ovčáčková

Cena diváků: Filip Schultz

Byli jsme velmi poctěni účastí slavné herečky Marty Vančurové, která se stala předsedkyní poroty. Vítězové si odnesli amulet keltské spirály, který má pozitivní účinky na organismus. Žáci, kteří se umístili na druhém a třetím místě, získali diplom a kinder vajíčko. Na výherce divácké soutěže čekalo CD v podobě mluveného slova oblíbené knihy M. Kratochvíla: Pachatelé dobrých skutků.

Velké poděkování patří herečce Martě Vančurové, učitelkám  I. stupně, vychovatelkám, učitelům českého jazyka a panu školníkovi za pomoc a spolupráci na celé akci.

Připomeňme si slova klasika k naší krásné české řeči:

"A ještě musím pochválit tebe, tebe, česká řeči, jazyku z nejbohatších všemi významy a odstíny, řeči nejdokonalejší, nejcitlivější ze všech řečí, které znám nebo jsem slyšel mluvit. Chtěl bych umět napsat vše, co dovedeš vyjádřit, chtěl bych užít aspoň jedinkrát všech krásných, určitých, živoucích slov, která v tobě jsou. Musel bych žít sterým životem, abych tě plně poznal." (Karel Čapek: Chvála řeči české)​

 

Jana Kozlová


Na video se můžete podívat ZDE.


Nejnovější články a aktuality
NDE5N