Společné čtení o Modroočkovi
Kocourek nás provází celým podzimem v pravidelném úterním čtení oblíbené knihy Josefa Koláře "Z deníku kocoura Modročka".
Celá knížka je psaná formou „kočičího deníku“ a vypráví o koťátku Modročkovi a jeho kamarádech, kteří poznávají svět, přírodu, další zvířata i různá dobrodružství. Příběhy jsou laskavé, zábavné a blízké dětem – a i díky tomu se k nim rádi vracíme.
Po úterním plavání se společně usadíme ve třídě a každý žák si vezme svoji knížku. Děti čtou nahlas po jedné větě a střídají se. Učí se tak plynulému čtení, správné výslovnosti, pozornému naslouchání a také vzájemnému respektu (nepředbíhat, neskákat do řeči, pomáhat spolužákům).
Po každé přečtené kapitole děti vypracují pracovní list, který jim pomáhá porozumět textu, domýšlet souvislosti a procvičit i matematiku, psaní či tvořivé myšlení.
Nedávno jsme udělali obměnu – místo společného čtení celé třídy se děti rozdělily do několika skupinek.
V každé skupině se děti jako vždy střídaly po jedné větě, vzájemně si hlídaly správné čtení, jemně se opravovaly a pomáhaly si a společně řešily otázky z pracovního listu.
Děti pracovaly krásně, spolupracovaly, pomáhaly si a celou aktivitu zvládly s velkým nadšením. Ve všech skupinách byla vidět radost z práce, zaujetí i schopnost se domluvit, rozdělit si úkoly a zodpovědně je dokončit.
A jak bude příběh pokračovat dále..?