Tisková konference CCBC
24.4.2024

Tisková konference CCBC

V polovině dubna se žáci z Prahy a okolí sešli v pražském Národním muzeu na již druhém ročníku festivalu Nechme se překvapovat, který pořádá sdružení CCBC, neboli česká organizace pro ochranu biodiverzity. Školní třídy měly možnost zhlédnout 7 filmů z online knihovny organizace, dva z nich navíc v premiérovém promítání. Za uplynulý rok ochránci přírody společně s dalšími organizacemi vytvořili filmy s názvy: Šelmy v české krajině a Invazní druhy v české krajině. Ještě před promítáním dvou novinek se dětští novináři z mediálních týmů škol a rozhlasových stanic zúčastnili tiskové konference o obou filmech.

Organizace CCBC sdružuje zoology z celého Česka a má za sebou již 18 úspěšných projektů. Oba letošní dokumenty vznikly ve spolupráci se zoologickými zahradami v Hluboké nad Vltavou a Liberci.

Po slavnostní premiéře proběhla krátká přednáška odbornice na šelmy Josefy Wolfové z hnutí DUHA, následně pak Josefa zodpověděla i zvídavé dětské dotazy z publika.

Obě témata nově vzniklých filmů v současné společnosti dosti rezonují, a právě proto se na ně CCBC zaměřila.

CCBC se nás snaží prvním filmem upozornit na to, že šelmy vůbec nejsou krvelačná zvířata, která by nás chtěla vyhubit. Právě naopak, když my si jich nebudeme všímat, můžeme s nimi žít v naprostém souladu.

Invazní druhy jsou jedním z největších problémů ochrany přírody. Nebezpečí invazních druhů je totiž v tom, že v extrémních případech mohou způsobit úplné vymření druhů původních.

Obě tato vzdělávací videa můžete i vy zhlédnout na youtubovém kanále CCBC a vaše paní učitelky je už najdou i v online knihovně CCBC se spoustou dalších učebních materiálů.

Jan F. Kovařík

Autor: RedAkce školy