Jeden den učitelem – tradiční projekt žáků 8. a 9. ročníku
1.6.2023

Jeden den učitelem – tradiční projekt žáků 8. a 9. ročníku

Nejstarší žáci naší školy měli i v letošním školním roce možnost zažít náročné učitelské povolání na vlastní kůži. V rámci projektu, který pro ně připravili jejich učitelé, si odučili zvolenou hodinu v prvních, druhých, třetích, čtvrtých a v jedné páté třídě.

Mnozí žáci druhého stupně si jistě ani neuvědomují, jak náročné povolání vykonávají jejich učitelé, kteří se každý den svědomitě a důsledně snaží přiblížit svým žákům různorodé učivo všemi možnými způsoby. Zaujmout je a usnadnit jim tak cestu za poznáním. Někteří starší žáci se snad i domnívají, že stát před tabulí a vymýšlet si stále nějaké úkoly a „nepříjemnosti“, je činností snadnou a pohodlnou. Snad i to byl důvod přihlásit se do projektu „Jeden den učitelem“ a vyzkoušet si pohled do třídy z druhé strany alespoň na jednu vyučovací hodinu. Tuto možnost dostali i tentokrát žáci osmých a devátých tříd. Bylo velmi milé zjistit, že někteří se do projektu přihlásili i opakovaně. A protože šlo o letošní deváťáky tento rok, bohužel, i naposledy. I když…… během závěrečného hodnocení se nebránili možnosti, že by snad i příště J ?? Ale to předbíháme.

V prvním týdnu se po zralé úvaze přihlásili do projektu výběrem možností vyučovaných hodin z nabídky, kterou jim připravily paní učitelky z prvního stupně. Přehled nabízených možností mohli prostudovat a zvážit podle informací které dostali od svých učitelů.  Podle těch si také zapsali termín, čas a hodinu pomocí rezervačního systému. Do letošního ročníku projektu, jenž na naší škole realizujeme na počest narození J. A. Komenského (28.3.1592), se zapsalo třicet dvojic. Množství, které nás velmi mile překvapilo, a které taky vypovídá o oblíbenosti projektu.

Paní učitelky prvního stupně pozvaly v prvním projektovém týdnu budoucí učitele na náslech, aby během sledované hodiny i v průběhu samotné přípravy přispěly radou či doporučením, jak svou hodinu připravit co nejlépe. Nutno zmínit, že se všichni zúčastnění připravili na svůj výstup skutečně svědomitě. V hodinách českého jazyka, matematiky, prvouky, vlastivědy, přírodovědy a výtvarné výchovy nechyběly prezentace na interaktivní tabuli, soutěže, hry, příprava předloh a šablon, výklad i četba.

Malí žáčci v lavicích byli novou situací zaujati, pracovali s chutí a hodinu vyučovanou svými staršími spolužáky si užili, a dokonce nejednou ocenili poděkováním a potleskem!

Poslední fází projektu byl rozbor a shrnutí celé aktivity třídními učitelkami mladších žáků, paní zástupkyní Nádvorníkovou i Zapotilovou i samotnými nejdůležitějšími aktéry celé akce – našimi odvážnými žáky/učiteli z vyšších ročníků.

V příjemné a přátelské atmosféře si všichni popovídali o učitelském povolání, pocitech z odučené hodiny, atmosféře ve třídě a věnovali se i mnoha dalším postřehům. I tentokrát byli všichni odměněni zaslouženým certifikátem za odučenou hodinu ve třídách prvního stupně.

Letošní projekt Jeden den učitelem skončil, těšme se na ten následující. Uvidíme, kdo se příští rok stane novou tváří za „katedrou“. A možná, že se i v dalším ročníku přihlásí někdo z těch ostřílených, aby si celou akci prožil ještě jednou a vypiloval maličkosti, které ho snad letos zaskočily!

Závěrem snad jeden z postřehů, který jsme zaznamenali během rozboru projektu – „Překvapilo mě, jak jsou ty děti ve třetí třídě chytré a jak skvěle počítají!“

Autor: Kateřina Landová