Kluci a děvčata z 1., 3. a 4.C si užili den plný sportu.
2.6.2023

Kluci a děvčata z 1., 3. a 4.C si užili den plný sportu.

Červnový třídní den a s ním zvuk píšťalky, kamarádského povzbuzování a skvělých sportovních výkonů!

V závěru školního roku, po vzoru tradičních olympiád, si „céčkové“ třídy užily sportovně laděné dopoledne na školním hřišti.

Děti měly za úkol vymyslet strategie a taktiku, zapřemýšlet o složení sportovních týmů a zapsat se ke státům (Francie, Španělsko, Itálie, Švédsko, Slovensko a Portugalsko), které pak během soutěží reprezentovaly. Zápis probíhal napříč třídami, takže složení soutěžních družstev bylo v mnoha případech skutečně netradiční.

Sport a soutěže byly naplánovány v rámci posledního třídního dne. Třídní dny jsou vždy velmi očekávané a oblíbené, a když je program spojený ještě s pohybem a sportem, je zábava zaručená! Malí olympionici z Břežan skákali, běhali, házeli…….. a sbírali tak zasloužené body, aby po celkovém součtu dosáhl ten „jejich“ stát na mety nejvyšší  - totiž na stupně vítězů! Disciplíny byly rozmanité. Závodilo se například ve skocích přes švihadlo, hodu na koš, střelbě florbalovou hokejkou, v obratnosti při pong-pongu, skoku z místa do dálky, hodu ringo kroužkem a mnoha dalších. Paměť a kreativitu soutěžící uplatnili na stanovišti s kimovkou a nejatraktivnější stanovištěm se zdálo být to, ve kterém hrozilo, že z něj sportovci nevyjdou se suchou nohou – přenášení co největšího množství vody plastovým kelímkem, ve kterém nebyla jedna, ale hned tři zákeřné dírky!

Po uplynutí času, který byl na plnění úkolů vymezený, se zástupci všech států seběhli dohromady, aby kapitánům odevzdali záznamy svého úsilí a přenechali jim sportovní plochu. Nastal čas, kdy i kapitáni, za mohutné podpory svých týmů, přidali body do celkového součtu a vyzkoušeli si, jaký oříšek vlastně malých účastníkům sportovního dne připravili. Bylo prima sledovat paní učitelku Dvořákovou, jak daleko skáče do dálky, paní učitelce Gruberové držet palce, aby zvládla umístit všechny ringo kroužky na své místo a např. paní učitelku Koubovou potleskem povzbuzovat, aby vydržela skákat přes švihadlo co nejdéle. Kapitány se pro dnešní den stali i někteří rodiče našich žáků, kteří nás přišli podpořit a ochotně se zapojili do všech aktivit. Moc děkujeme tatínkovi Viki a Kačky, který se ujal týmu Slovenska, mamince Vildy a jejímu týmu Švédska a dalším rodičům, kteří byli nenahraditelní na svých stanovištích. Moc děkujeme!!!

Tím ale klání nekončilo. Což kromě sportu přidat i nějaké vědomostní bodíky? A tak musely dát týmy hlavy dohromady a zapřemýšlet např. nad hlavním městem svého státu, nejlepším fotbalistou Portugalska, španělskými ostrovy či si tipnout, jak se řekne italsky zmrzlina. A protože máme v Břežanech opravdu chytré hlavičky, další body byly zaručeny!

Olympijská komise body sečetla, podtrhla, zapsala a po krátké přestávce byla připravena vyhlásit výsledky a odměnit malé sportovce.

Zástupci států netrpělivě vyčkávali a těšili se na slova, ze kterých se dozvěděli to, co je celý den zajímalo především: Který tým bude oceněn bronzovou, stříbrnou a zlatou medailí? Jaké místo získali ostatní? Kolik bodů utržili?

Tak tedy. Potlesku a pocty se dočkali reprezentanti Itálie, Španělska a Švédska. Kromě mohutného potlesku získali také sladkou odměnu. Čokoládovou medaili a příjemný pocit na stupínku vítězů získaly za dosažení vysokého zisku bodů týmy Portugalska a Slovenska.

Závěrem slavnostního ceremoniálu se z reproduktorů ozvaly tóny skladby písně vítězů We Are the Champions skvělé skupiny Queen. A komu patřily především? Letos zlaté Franci! Gratulujeme všem!!!

Všichni účastníci sportovního klání byli svými kapitány pochváleni především za ohleduplnost a kamarádství! Splnili tak historickou a zásadní myšlenku OH a sportu vůbec, kdy prokázali zdatnost těla, vůle a ducha!

Autor: Kateřina Landová