Workshop: Šití textilního pouzdra

Workshop: Šití textilního pouzdra

Dvě lektorky šití, 7 děvčat a 1 chlapec – to byla sestava sobotního šicího workshopu, dne 25.11.2023. Práce nám šla tak dobře od ruky, že v závěru workshopu děti projevily zájem o další pokračování. A tak už teď připravuji námět na další šití -  na leden 2024.

Většina dětí nikdy na šicím stroji nešila, proto jsem hned na začátku vysvětlila základní funkci šicího stroje a vše související pro šití rovným stehem mojí praktickou ukázkou. Děti si vyzkoušely na vzorníku látky rovné šití a zapošívání.
Vlastnímu šití pouzdra, předcházelo vybírání látek, příprava střihu a jeho správné položení na látku, stříhání látek a jednostranně nalepovací výztuže a její přilepení žehličkou na látku. Pečlivě položit dvě látky lícem na líc, zajistit je malými plastovými kolíčky, připravit šicí stroj na šití a ušít na něm pouzdro, nebylo až tak lehké, ale děti tento úkon zvládly velmi dobře.
Na první pohled se pouzdro jevilo na zhotovení velmi jednoduše – opak byl pravdou, spočítala jsem, že pro zhotovení výrobku bylo potřeba 15 dílčích kroků – jednoduchých i složitějších. Ušití prvního pouzdra a radost z hotového výrobku děti naladilo na zhotovení dalších pouzder – a tak se několikrát opakovalo vybírání látek, stříhání a lepení, šití na stroji a další dílčí postupy, potřebné k ušití pouzder.

Pomáhat a vysvětlovat, podpořit děti a chválit je za velmi dobře odvedenou práci, to bylo pracovní náplní lektorek šití. Touto cestou bych chtěla poděkovat mé sestře, která byla druhou lektorkou tohoto workshopu, především za její pomoc dětem při práci, vstřícnost a velké pracovní nasazení. I když to byl velmi náročný workshop, nám lektorkám přinesl hodně radosti, to proto, že děti pracovaly s nadšením a velkým zájmem. Všechna vytvořená textilní pouzdra jsme ohodnotily „za jedna“. Opět se mi potvrdilo, že máme ve škole šikovné děti.

Autor: Miloslava Strnadová